لزوم طراحی روشنایی ساختمان:

طراحی روشنایی

مقدمه:

بشر از دیرباز به زیبایی محیط پیرامون خود توجه نموده و در آراستن آن کوشیده است. یکی از دستاوردهای گرانقدر این کوشش طولانی مدت، هنر معماری است که در روزهای روشن و نیز در شب های تاریک زیبایی های خاص خود را عرضه می نماید. بی تردید برای هر  کسی نقش های چشم نوازی که نور بر اجزا یک بنای زیبا ایجاد می کند، منظره ای دل پسند است. بسیاری از تخیلات لطیف شاعران و دیگر هنرمندان در باره شب های خیال انگیز ناشی از ترکیب نور با معماری و یا با چشم انداز های زیبا و تأثیر روانی آن بر ذهن و روح انسان هاست. ولی جامه عمل پوشاندن به بازی زیبای نور و معماری چندان هم آسان نیست و رسیدن به آن نیازمند داشتن مهارت و خلاقیت و انجام محاسبات فنی وقت گیر و دشواری است. چرا که روشنایی هم دارای جنبه های زیبایی و هم جنبه های تکنیکی است.

پارامترهای موثر در طراحی روشنایی ساختمان:

محاسبات روشنایی مبتنی بر نمودار پخش نور، نحوه نصب و سایر مشخصات چراغ ها، شکل و ابعاد فضای مورد نظر و ضرایب انعکاس سقف، دیوارها، کف و اشیا موجود در آن فضا می باشد. معمولاً در هر فضای مشخص، چراغ های متعددی بکار می رود که نمودار پخش نور و نحوه نصب هر کدام با دیگری تفاوت دارد، شکل فضای مورد نظر نیز اغلب دارای پیچیدگی هایی است. از طرف دیگر بازتاب های پی در پی و مکرر نور که بین دیوارها، سقف، کف و اشیا موجود در این فضا رخ می دهد، وضعیت را پیچیده تر می کند. این مشکلات در حدی است که اگر محاسبه را غیر ممکن نکند، قطعاً بسیار طولانی و خسته کننده خواهد کرد.

روشهای سنتی در طراحی روشنایی ساختمان:

روزگار درازی طراحان به انجام بعضی محاسبات تقریبی و ساده، بسنده نموده و طراحی را بیشتر بر اساس سعی و خطا، آزمایش و تجارب قبلی خود پیش می بردند. روش های شناخته شده محاسبات روشنایی از قبیل روش لومن و روش تقسیم ناحیه ای نیز اطلاعات محدودی از وضعیت روشنایی را در اختیار طراحان قرار می دادند. این روش ها هیچ اطلاعی از چگونگی توزیع نور روی سطح کار را بدست نمی دهند و فقط مقدار میانگین نور را نشان می دهند. به عبارت دیگر از روی نتایج حاصل از این روش ها نمی توان فهمید کدام یک از نقاط روی سطح پرنور و کدام یک کم نور است. این در حالی است که در دست داشتن چگونگی توزیع نور روی سطح (اینکه در هر نقطه شدت روشنایی چقدر است) یکی از نیازهای اساسی یک طراحی مدرن و چشمگیر است.

طراحی روشنایی ساختمان

طراحی روشنایی به روش مهندسی:

گفته شد که طراحی روشنایی هم دارای نگرش فنی و هم نگرش تکنیکی است. طراحان باید از یک سو ویژگی ها و نکات فنی مانند شدت روشنایی، خیرگی و یکنواختی را در نظر داشته باشند، و از سوی دیگر به جلوه ها و نمودهای روشنایی در فضای مورد نظر بپردازند. تا منظره های دلفریب و چشم نواز شب را در بیرون و یا درون فضاهای مختلف پدید آورند.

امروزه مردم بیش از پیش به زیبایی بناها توجه می کنند و توقعاتشان مرتباً افزایش می یابد. از این روست که می توان گفت دیگر دوران طراحی های کلاسیک و تکراری به پایان رسیده است و معماری های متنوع امروزی، طرح ها و ابتکارات نویی را در طراحی روشنایی می طلبند. کاملاً پیداست که نمی توان با محاسبات دستی چنین نیازهایی را برآورده کرد. بسیار دشوار است که بتوان بطور ذهنی برای ساختمانی که در مرحله طراحی است و هنوز ساخته نشده، یک نورپردازی نو و ابتکاری ارائه کرد. برای این کار بایستی فضای مورد بحث را درون ذهنمان تصور کنیم، چراغ ها را در آن بچینیم و نتیجه را در عالم خیال تشخیص دهیم. سپس چراغ ها را در همان عالم خیال آنقدر بالا و پایین کنیم و تغییر نوع بدهیم تا بهترین و زیباترین طرح را برای آن فضا خلق کنیم و در عین حال همه موازین فنی و استانداردهای لازم برای شدت روشنایی، خیرگی، نمود رنگ، درخشندگی و .  .  . را منظور کنیم. و علاوه بر آن مصرف انرژی را هم بهینه کنیم !!!

شما برای انجام این کار به چند سال تجربه نیاز دارید؟ از کجا می فهمید که فکر همه جای کار را کرده اید؟ چگونه تضمین می کنید که پس از اجرای ساختمان وضعیت همان طوری خواهد بود که شما تصور کرده اید؟؟؟

این پرسش ها تنها یک پاسخ دارد و آن استفاده از کامپیوتر است. کامپیوتر های مدرن با توانایی انجام محاسبات مفصل و پیچیده بدون اشتباه و در زمان اندک به یاری طراحان روشنایی آمده اند و همه آنچه را لازم است یکجا ارائه می دهند. شما فقط به یک نرم افزار توانا و یک ذهن خلاق نیاز دارید. حالا به کمک نرم افزار فضای مورد بحث را بصورت سه بعدی ترسیم کنید. چراغ های مورد نظرتان را بسرعت جانمایی کرده و از نرم افزارتان بخواهید همه چیز را محاسبه کند. و آنچه را در آینده ساخته خواهد شد، هم اکنون به شما نشان دهد. اکنون به بهبود طرحتان بپردازید و دوباره نتیجه را ببینید. این فرایند را آنقدر تکرار کنید تا رضایت خاطرتان فراهم شود. انجام همه این کارها در زمانی نسبتاً کوتاه امکان پذیر است. و این هنر یک نرم افزار توانا و خوش دست مانند دیالوکس (Dialux) یا سایر نرم افزارهای از این قبیل است.

شرکت ایرسا تدبیر آریا با استفاده از کادری مجرب و کارآزموده آمادگی خود را برای طراحی تأسیسات برقی ساختمان های مسکونی، تجاری، اداری و صنعتی و ارائه نقشه و مطالعات با رعایت کلیه ضوابط و قوانین و مقررات ملی ساختمان به ویژه مبحث ۱۳ مقررات ملی ساختمان اعلام می نماید.