تجهیزات خانه هوشمند

تجهیزات خانه هوشمند

تکنولوژی ساختمان هوشمند امکانات متنوع و گسترده ای در اختیار می گذارد که هر شخص نسبت به علاقه و سلیقه خود می تواند از تمامی یا تنها بخشی از آن بهره مند گردد. با کمک این تکنولوژی تمامی وسایل و تجهیزات داخل ساختمان (تجهیزات خانه هوشمند)، بر حسب خصوصیات محل و نیاز استفاده کننده گان، توسط صفحه ای نمایش داده می شوند و از همانجا قابل کنترل و مدیریت هستند. فلسفه اصلی تکنولوژی ساختمان هوشمند بر اساس محوریت بخشیدن به شخص استفاده کننده و نیازهای او پایه ریزی شده، به درخواستهای امروز و آینده پاسخی ساده مناسب می دهد و قابلیت هماهنگ شدن با تکنولوژی های بعدی را داراست. در اینجا در مورد وسایل و تجهیزاتی در ساختمان (تجهیزات خانه هوشمند) توضیح داده می شود که قابل کنترل هستند.

روشنایی

در ساختمان هوشمند منابع نور اعم از چراغ سقفی، دیواری، رومیزی، چراغهای رنگی تزئینی، فلورسنت و لامپهای LED همگی به تفکیک یا گروهی قابل کننترل هستند. با این روش می توان بدون نیاز به سرکشی به تمامی چراغها از وضعیت تک تک آنها اطلاع حاصل نمود و آنها را «روشن – خاموش» کرد.

سیستم ایمنی

ساختمان هوشمند قابلیت مدیریت سیستم دزدگیر، دوربینهای مدار بسته و حسگر اثر انگشت (Biometric system) را داراست. از مزیتهای اصلی می توان دقت بالا، قابلیت کنترل از راه دور، امکان ارسال SMS بر روی تلفن همراه، منطقه بندی فضای تحت پوشش (Zone) و تشخیص دود و آب گرفتگی را نام برد.

در، پنجره، کرکره وسایه بان

در، پنجره، کرکره و سایه بان (نصب شده در داخل یا خارج ساختمان) به سادگی قابل کنترل می باشند. هنگام ترک ساختمان با یک نگاه به صفحه نمایش از وضعیت باز و بسته بودن کلیه در و پنجره ها آگاه شوید. کنترل درها با استفاده از حسگر اثر انگشت و کارتهای مغناطیسی بصورت مرکزی، علاوه بر ایجاد ایمنی بیشتر امکان طبقه بندی و زمان بندی دسترسی به ساختمان را بوجود می آورد. (تجهیزات خانه هوشمند)

سرگرمی خانگی «Home Entertainment»

در ساختمان هوشمند استفاده از آرشیو موسیقی و فیلم به طبع سلیقه شخصی و به تفکیک از هر اتاق امکان پذیر است. آرشیو موسیقی و فیلم شامل Sound Box ،TV ،Radio ،CD ،DVD و… که از آن در تمام اتاقهای ساختمان بدون نقل انتقال دستگاه و یا حتی CD و DVD مورد نظر استفاده می شود.

آیفون تصویری

با به صدا در آمدن آیفون، تصویر مراجع در صورت تمایل فقط روی صفحه نمایش مورد نظر و یا روی کلیه صفحات نمایش منعکس می شود. همچنین هنگامی که ساکنین در ساختمان حضور ندارند تصویر مراجع و زمان مراجعه ثبت شده و پس از بازگشت از آن مطلع خواهند شد.

سیستم آبیاری خودکار

آبیاری گل وگیاه، تنظیم فواره و آبشارهای مصنوعی از طریق صفحه کنترل به سادگی قابل کنترل می باشند. همچنین ساختمان هوشمند می تواند کنترل آبیاری گل و گیاه در حیاط یا داخل ساختمان را به طور خودکار طبق برنامه از پیش تعیین شده عهده دار شود. برای مثال هر غروب در صورت پایین بودن رطوبت چمن از 33% سیستم آبیاری بشکل خودکار بکار می افتد. (تجهیزات خانه هوشمند)

کنترل تأسیسات استخر، سونا، جکوزی

در ساختمان هوشمند روشن کردن و تعیین حرارت سونا، اطلاع یافتن از زمان رسیدن سونا به دمای مطلوب، خودکار کردن تصفیه استخر و یا جکوزی همگی بسادگی امکان پذیر است. (تجهیزات خانه هوشمند)

سیستمهای ارتباطی

سیستمهای ارتباطی (تلفن، پیامگیر، تلفن سانترال، سرویس Caller ID و Fax) از ویژگیهای ساختمان هوسمند می باشند. همچنین در محیط تحت پوشش می توان از تلفن تصویری (In-Hose Video telephony) استفاده کرد.

وسائل الکتریکی ساختمان

در ساختمان هوشمند، امکان اطلاع یافتن از وضعیت کلیه وسائل الکتریکی و کنترل آنها وجود دارد. مثلاً پس از اتمام کار ماشین لباسشویی هشداری مبنی بر اتمام کار به اطلاع می رسد، هنگام استفاده از جارو برقی با به صدا در آمدن زنگ تلفن یا آیفون جارو بصورت خودکار خاموش می شود. بدین صورت احتمال نشنیدن صدای زنگ تلفن هنگام کار با وسائل خانگی پر صدا یا بعلت زیاد بودن صدای موسیقی، در ساختمان هوشمند عملاً منتفی است. همچنین در صورت باز ماندن در یخچال به مصرف کننده اخطار لازم داده می شود.

چگونگی دسترسی و کنترل امکانات در ساختمان هوشمند

 • صفحه کنترل مرکزی: با یک صفحه کنترل مرکزی شما قادر به کنترل هوشمند تمامی دستگاههای موجود در ساختمان و آگاهی از وضعیت کارکرد آنها هستید. صفحه نمایش مجهز به تکنولوژی لمسی (Touch Screen) است که به، راحتی در استفاده از آن، می افزاید و برای استفاده احتیاج به وسیله ورودی دیگری نمی باشد.
 • کنترل با استفاده از امواج رادیویی: با استفاده از این تکنولوژی امکان کنترل ساختمان بصورت بی سیم (Wireless) وجود دارد. وسیله کنترلی می تواند یک PDA Table Pc و یا یک Remote control ساده رادیویی باشد. مزیت اصلی استفاده از RF نسبت به IrDA (تکنولوژی بکار رفته در کنترل های تلویزیون) کارکرد از مسافت طولانی تر و عدم نیاز به دید مستقیم است.
 • کنترل از راه دور: ساختمان هوشمند امکان اطلاع یافتن از وضعیت کنونی و کنترل ساختمان از راه دور را محیا می کند. شما می توانید با استفاده از SMS، تلفن گویا (Call Center) و یا از طریق اینترنت از این امکان بهره مند شوید.
 • سناریو: سناریو به معنای انجام گروهی از کارها فقط با فشار دادن یک دکمه یا یک لمس برروی صفحه کنترل است. راحتی و سرعت در ایجاد فضای مناسب هدف اصلی استفاده از سناریوها می باشد.
 • اتوماسیون: ساختمان هوشمند برای ایجاد راحتی برای شما، کنترل برخی از امور روزمره و تکراری را به دست گرفته و برای شما آسایش بیشتری به ارمغان می آورد. عملکرد خودکار سیستم می تواند شامل کارهای از پیش تعیین شده باشد یا با استفاده از سنسورهای دما، نور، باد، باران، سنجش رطوبت و سنسور تشخیص حضور شخص و ….. شرایط را بصورت بهینه تنظیم نموده و یا اخطارهای لازم را اعلام نماید.

چگونه مالکین و استفاده کنندگان از ساختمان در هزینه ها صرفه جویی می کنند؟

وقتی که در مورد هزینه ساختمان سؤال می شود کلیه مهندسین معمار و مشاور قادر به محاسبه هزینه آن هستند. به هر حال قیمت واقعی ساختمان از روی حجم سرمایه و هزینه ساخت و راه اندازی آن محاسبه می شود که این هزینه ها شامل موارد زیر است:

1- ارزش ساخت
2- ارزش تجهیزات
3- ارزش سرمایه گذاری
4- ارزش فعالیت های اجرایی

همانطور که اشاره شد، در نتیجه استفاده از سیستم مدیریت ساختمان، کاهش هزینه بوسیله کاهش هزینه راه اندازی ساختمان بدست می آید یک سیستم مدیریت ساختمان هزینه ها را با استفاده از روشهای زیر کاهش می دهد:

 • برنامه ریزی آغاز و پایان:
  به چه دلیل تأسیسات ساختمان می بایست 24 ساعت در شبانه روز و 7 روز در هفته در زمستان و یا در مواقع غیر پر مصرف کار کنند در صورتیکه که سیستم مدیریت ساختمان می تواند از این امر جلوگیری کند.
 • مدل اقتصادی:
  با استفاده از سیستم مدیریت ساختمان امکان این وجود دارد که به عنوان مثال وقتی دفتر کاری تعطیل می باشد با استفاده از این سیستم کلیه امکانات به حالت خاموش در آید. و یا مثلاً در هنگام خالی بودن محل کار اگر دما در حد 22 درجه سانتیگراد باشد به محض ورود افراد با استفاده از این سیستم می توان دما را تا 28 درجه سانتیگراد افزایش داد.