سنسورهای خانه هوشمند

سنسورهای خانه هوشمند

برای رسیدن به امکانات و اهداف  خانه هوشمند نیازمند وجود انواع حساسه (سنسورهای خانه هوشمند) می باشیم تا با گرفتن اطلاعات از این سنسورها درک بهتری از وضعیت کنونی خانه و یا بنا داشته باشیم و بتوانیم از این اطلاعات به منظور پیش بینی وضعیت آتی استفاده کنیم. در واقع مدیریت یک ساختمان بدون وجود سنسورهای مختلف غیر ممکن خواهد بود. در زیر چند نوع از مرسوم ترین سنسورهای مورد استفاده در خانه هوشمند را مورد بررسی قرار می دهیم.

سنسورها در خانه های ما چیز جدیدی نیستند. آلارم خانه بر روی آنها تکیه کرده است، زیرا اولین سیستم الکترومغناطیسی بیش از یک قرن پیش در دسترس قرار گرفت. با این حال، با رشد هوشمندسازی در صنعت ساختمان، حسگرها شایع تر شده اند. این روزها، شما می توانید تعداد زیادی از آشکارسازها را با پوشش طیف وسیعی از استفاده ببینید. در حقیقت، تعداد بسیار زیادی از انواع این سنسورها در دسترس وجود دارد و بسیار دشوار است که بررسی کنیم دامیک ارزش خرید دارد. اما نگران نباشید، کاربردی ترین ها پوشش داده می شوند. در اینجا شش حسگر که در هر خانه هوشمند باید وجود داشته باشند آورده شده است.

تشخیص حرکت

سنسور خانه های هوشمند

یکی از انواع سنسورهای خانه هوشمند سنسور حرکتی است. وقتی به سنسورهای حرکت فکر می کنید، ذهن شما احتمالا به سمت امنیت خانه حرکت می کند. پس از همه، این چگونگی استفاده است که در آن ما بیشتر با آنها آشنا هستیم. و البته شما حق دارید. آخرین آلارم های هوشمند به این سنسور ها تکیه می کنند. این پیش فرض ساده است، اگر سنسورها حرکت غیر مجاز را در داخل منطقه خود تشخیص دهند، آژیر بیرونی صدا می کند. چگونه سنسورهای خانه هوشمند پول ذخیره کرده و شما را امن نگه می دارند. اما با توجه به خانه های هوشمند متصل شده و اینترنت اشیاء، سنسورهای حرکت دارای کاربردهای فراوانی هستند. به عنوان مثال، روشنایی هوشمند می تواند راهگشا باشد چرا که نه؟ شما می توانید چراغ ها را بلافاصله هر زمان که وارد اتاق  شدید روشن کنید. شما حتی می توانید یک گام بیشتر پیش بروید: شاید شما می خواهید نور حمام را با تمام توان خود بین دو زمان معین ۶ PM تا ۱۱ PM تنظیم کنید، اما بین ۱۱ AM و سپیده دم تنها در حد یک تابش جزئی باشد. سنسورهای حرکت نیز یک راه عالی برای نگه داشتن چشم “مجازی” در مناطق خطرناک است. به عنوان مثال، هر زمانی که یک کودک یا حیوان خانگی به استخر شنا نیاز دارد، می توانید هشدار دریافت کنید. یکی از بهترین مدل هایی که در نظر گرفته شده، سنسور حرکت SmartThings سامسونگ است که هزینه آن ۳۹٫ ۹۹ دلار است.

نشت آب

سنسورهای خانه هوشمند: آیا می دانید هزینه های سیل به شرکت های بیمه آمریکایی بیش از ۱۰ میلیارد دلار در سال خسارت وارد می کند؟ البته برخی از این آسیب ها از علل طبیعی است، اما اکثریت قابل توجهی از نشت، خرابی و غفلت کاربر ناشی می شود. هیچ کس نمی خواهد با شرکت های بیمه برخورد کند. اگر شما در مورد ضبط تمام رسید ها و به روز نگه داشتن عکس های خود گوش به زنگ نباشید، شما تقریباً می توانید تضمین شوید که هزینه های اضافی شما به پایان می رسد. آیا صرف چند دلار برای چند سنسور آب و رفع مشکل از ریشه آسان تر نیست؟

آسیب دیدن لوله‌ها یکی از مواردی است که اگر زود تشخیص داده نشود، می‌تواند ضررهای زیادی را به یک ساختمان وارد کند. از جمله راه‌های تشخیص نشتی می‌توان به فعال کردن سنسور نشتی اشاره کرد. سنسورهای قابل ارائه می‌توانند با دقت بالا کاربر را از نشتی‌های خطرآفرین یا تغییرات ناگهانی دما (tempreture Rise or Drop) با خبر کنند.

سنسور سیلاب Fibaro به قیمت ۶۹٫۹۹ دلار است. این سنسور با مشارکت شرکت های Apple HomeKit و Z-Wave می باشد. نه تنها به شما هشدار می دهد که نشتی شناسایی شود، بلکه همچنین می تواند به شما اطلاع دهد که آیا دستگاه به طور ناخواسته منتقل یا جابجا شده است یا خیر. از همه مهمتر، حتی اگر نشتی آب بزرگی باشد، حتی می تواند منبع آب را قطع کند، در نتیجه اگر شما از خانه دور هستید، نگران این موضوع نخواهید بوداگر پرداخت $ ۶۹٫۹۹ برای شما دشوار است، به جای آن Lowe’s Utilitech White Flood Sensor را به قیمت $ ۲۹٫۹۹  بررسی کنید که با سیستم های Iris کار می کند.

زنگ درب

سنسور خانه های هوشمند

این نوع سنسور یکی دیگر از انواع سنسورهای خانه هوشمند است. حسگر ورودی به عنوان یک ارتقا در سنسور حرکت معرفی می شود. در عوض فقط هشدار دادن به حرکت و صدای زنگ بیرونی، حسگر ورودی زنگ می تواند در هنگام ورود کسی که در آنجا است، پخش یک خروجی ویدئویی زنده را شروع کند، حتی اگر کسی صدای زنگ را فشار نداده باشد. زنگ درب هوشمند چیست و کدام باید بخرید؟ این وسیله مناسب برای افرادی است که به تنهایی زندگی می کنند و ممکن است احساس کنند که توسط یک تماس گیرنده ناشناس در شب مورد تهدید قرار می گیرند. این همچنین به شما اجازه می دهد تا از ورود افراد ناخواسته و دیگر مزاحمان پشت درب جلوگیری کنید. شما می توانید به آن به عنوان یک دیدگاه برای قرن ۲۱ نگاه کنید. هر سیستم زنگ درب هوشمند با کیفیت عالی باید با یک امکان ویدئوی داخلی ساخته شده باشد، اما شما همچنین می توانید سیستم های غیر مستقل مانند Ring را خریداری کنید. این وسیله، سیستم صوتی دو طرفه، یک آشکارساز حرکتی و دید در شب ارائه می دهد. این دستگاه ۱۷۹ دلار هزینه دارد.

تشخیص دما

نوع دیگری از سنسورهای خانه هوشمند سنسور حرارتی است. چرا به سنسور حرارتی نیاز دارید؟ شما به یک ابزار نیاز ندارید تا به شما بگوید که خارج از اینجا داغ است، نیاز دارید؟ شاید نه. اما شما نیاز به چیزی برای گفتن به سایر دستگاه های هوشمند خود دارید که خارج از اینجا گرم است. منظورم دقیقا چیست؟ خوب، شما می توانید سنسورهای دما را به دو دسته گسترده تقسیم کنید: داخل خانه و خارج از منزل. سنسورهای خانه هوشمند خارج از خانه می توانند کنترل باغ شما را مبتنی بر دستگاه های هوشمند انجام دهند. برای مثال، اگر در دو روز گذشته بیش از ۲۵ درجه بوده است، می توانید اسپرینکل های هوشمند خود را روشن کنید. هرگز دوباره یک گیاه را از بین نبرید: ۷ ابزار برای ساختن یک نرم افزار باغبانی

در عوض، در داخل خانه یک سنسور دما می تواند به شما در طول تابستان کمک کند. این وسیله می تواند تهویه مطبوع خود را ۱۵ دقیقه قبل از اینکه از خانه خارج شوید  اگر هوا خیلی داغ باشد به کار بیاندازد، یا ترموستات هوشمند خود را تا ۳۰ دقیقه قبل از زنگ زدن آلارم زنگ در صبحی سرد راه اندازی کند.  علاقه مند هستید؟ HomeSeer HSM200 یا Elgato Eve را بررسی کنید.

تشخیص نور

سنسورهای نور یکی دیگر از انواع سنسورهای خانه هوشمند است. این نوع سنسور می توانند هم پول شما را ذخیره کرده و هم امنیت خانه شما را بهبود ببخشند. روشن گذاشتن چراغ، مسئله رایجی است. اگر تنها زندگی می کنید، یکی دو بار در هفته روشن گذاشتن چراغ، مشکلی در هزینه مالی شما ایجاد نمی کند. اما اگر همسر و چند فرزند داشته باشید، احتمالا صبح قبل از اینکه همگی از منزل خارج شوید، چند چراغ را روشن می گذارید. در طول ده سال، این میزان معادل پول به هدر رفته ی زیادی است. سنسورهای نور می توانند چراغ های خانه را صبح خاموش کنند و غروب دوباره روشن کنند و چند بار روشن و خاموش کردن آنها را در روز تکرار کنند، این سنسورها باعث صرفه جویی در هزینه شما می شوند و باعث می شود که وقتی خانه نیستید به نظر برسد که در منزل حضور دارید.

سنسور آب و هوا

سنسورهای خانه هوشمند: مانند سنسورهای دما، سنسورهای هواشناسی می توانند خیلی بیشتر از آنچه که فقط به شما بگویند که بعدا چتر شما نیاز دارند، انجام دهید. آنها را به خانه هوشمند خود وصل کنید و آنها می توانند به چندین سنسور دیگر متصل شوند و کارهای خاصی را خودکار کنند. برای مثال، می توانید آنها را با زنگ هوشمند خود پیوند دهید. اگر باران پیش بینی شده باشد، می توانید هشدارهایی را به شما بگویم که پنجره ها باز هستند. یا چرا آن را به یک آینه هوشمند در حمام خود قلاب نکنید؟ اگر یک روز در معرض خطر بالای اشعه ماوراء بنفش باشید، آینه شما قادر به یادآوری شماست که کرم خورشید را مصرف کنید. بسیاری از سنسورهای آب و هوا و ایستگاه ها برای انتخاب کردن وجود دارند. شاید بیشترین مورد شناخته شده Netatmo باشد. این سنسور می تواند درجه حرارت، رطوبت، کیفیت هوا و حتی سطح صدا را در آن اندازه گیری کند. شما می توانید کیت ورودی را برای ۱۳۱ دلار در آمازون انتخاب کنید.

سنسور دود

سنسور دود Smoke Sensor: سنسور تشخیص دود و حرارت این وسیله کوچک، با صفحه سوراخ‌دار خود اجازه ورود دود به محفظه تشخیص را می‌دهد و با توجه به اندازه کوچک با مقدار کمی دود فعال می‌گردد.

سنسور در و پنجره

سنسور در و پنجره: سنسوری بیسیم است که با باتری کار می‌کند. این سنسور برای نمایش باز بودن (ماندن) درها، پنجره‌ها استفاده می‌شود. از این سنسور برای کنترل تردد و هشدار در ورودهای غیرمجاز نیر می‌توان بهره برد. همچنین می‌توان از آن بعنوان سنسور دما در فرایند کنترل دما و یا سنسور با ورودی دو دویی (Binary) استفاده نمود.

البته سنسورهای خانه هوشمند زیادی وجود دارد که می توانید به این لیست اضافه کنید (اگر قبلا یک سنسور آتش یا آشکارساز مونوکسید کربن در خانه خود نصب نکرده باشید، قطعا باید یکی را انتخاب کنید – به عنوان یک دستگاه هوشمند). اما قبل از اینکه نتیجه گیری کنیم، بیایید گامی رو به عقب برداریم و به آینده سنسور ها نگاه کنیم. چه چیزی انتظار داریم در چند سال آینده ببینیم؟ خوشبختانه پاسخ آن حسگرهای مصنوعی است.

یک سنسور مصنوعی قادر خواهد بود به یک سوکت برق وصل شود و همه چیز را در اتاق کنترل کند. یک نمونه اولیه که در کنفرانس ACM CHI در ماه مه ۲۰۱۷ معرفی شد، دارای ۱۰ سنسور جاسازی شده است که همه چیز را از صدا و رطوبت تا نویز الکترومغناطیسی و حرکت نظارت می کند. اگر این کار موفقیت آمیز باشد، سنسورهای مصنوعی ثابت خواهند کرد که روش بسیار ارزان تر و ساده تر برای تبدیل خانه های قدیمی به یک محل آنلاین می باشند. آیا شما از سنسورها استفاده می کنید؟ در نتیجه، به شما گفته شده است  که شش سنسور مفید وجود دارند که هر علاقه مند به خانه های هوشمند باید آنها را نصب کند. آیا با انتخاب ما موافقید؟ آیا شما از سنسورها استفاده می کنید و یا برای سنسور های مصنوعی آینده صبر می کنید؟ شما می توانید تمام افکار و نظرات خود را در زیر بیان کنید.