شیر برقی گاز در خانه هوشمند

شیر برقی هوشمند

در خانه هوشمند، قطع گاز در مواقع بروز حادثه، توسط یک شیر برقی صورت می گیرد که این شیر برقی می تواند جریان گاز ورودی را نه تنها به واسطه نشت گاز شهری بلکه به علت حوادثی مانند زلزله، حریق، نشت گاز منواکسیدکربن و … نیز قطع نماید. در واقع پس از آنکه از طریق سنسورهای متعدد، متوجه بروز اتفاقاتی از قبیل نشت گاز و یا حریق گردد، فرمان قطع گاز را صادر می نماید.

  • محل نصب بعد از قطع کن اصلی گاز واحد.
  • این شیر برقی از نوع عادی باز است و در صورت قطع برق در شرایط معمولی (عدم نشت گاز) جریان گاز واحد قطع نمی شود.
  • شیر برقی با فرمان ۱۲ ولت لحظه ای عمل می کند.
  • شیر برقی به صورت مکانیکی و با حضور فرد بصورت دستی باز می شود که این به منظور ایمنی بیشتر است.

انواع شیرهای برقی گاز مورد استفاده در خانه هوشمند

  1. شیر برقی گیربکسی: مکانیزم ساده این شیر استفاده از آن را بسیار آسان نموده است. این شیر بر روی دستگیره شیر قطع کن دستی گاز نصب شده و با یک تحریک ولتاژ ۱۲ ولت، شیر دستی را ۴۵ درجه می چرخاند.
  2. شیر برقی سلونوئیدی: یک شیر الکترومکانیکی است برای قطع و وصل مسیر مایعات و گازها. این شیر به واسطه جریان ۱۲ولت وارد شده به بوبین آن عمل قطع مسیر را از طریق بسته شدن دریچه دیافراگم که سر راه لوله قرار می گیرد، انجام می دهد. جهت آشنایی بیشتر با عملکرد این شیرها کلیک کنید.

شیر برقی گیربکسی

شیر برقی گیربکسی

مکانیزم شیر برقی گیربکسی

مکانیزم شیر برقی گیربکسی

شیر برقی سلونوئید

شیر برقی سلونوئید

چنانچه در قسمت اعلام حریق و نشت گاز به آن اشاره شد، یکی از ضروریات ایمنی در سیستم هوشمند استفاده از شیرهای برقی گاز است. شیربرقی گاز که در هر واحد، بعداز قطع کن دستی اصلی، بر روی لوله گاز نصب می گردد باید چند ویژگی مهم را دارا باشد:

۱) درحالت عادی باز باشد (Normaly Open): پس از اینکه شیرهای برقی گاز توسط ساکنین بصورت دستی باز شد، در این حالت باقی می ماند و برای باز ماندن نیاز به برق نیست. بنابراین براثر قطع برق، گاز واحد شما قطع نخواهد شد.

۲) بصورت دستی باز شود (Manual Reset): برای باز کردن شیر برقی لازم است در محل حضور داشته باشید و این شیر را بصورت مکانیکی با دست خود باز کنید. این قابلیت به این جهت طراحی شده است که کاربر بر اثر اشتباه، در صورت عدم حضور در منزل، نتواند آن را باز کند تا از خطرات احتمالی جلوگیری شود. (لازم به اشاره است شما می توانید تمام تجهیزات منزل را از راه دور توسط تلفن یا تبلت کنترل کنید).

۳) ضد انفجار (Explosion Proof): این شیر با مکانیسم سلونوئید عمل می کند که در خارج مسیر گاز قرار دارد و همچنین با یک جریان ضعیف لحظه ای با ولتاژ ۱۲ ولت عمل می کند لذا به لحاظ ایمنی بسیار قوی و قابل اطمینان است.

نحوه ی نصب:

مانند شکل زیر شیرهای برقی را نصب نمایید. در هنگام نصب به علامت منبع تغذیه توجه نمایید. ضامن خلاص کن جهت آزاد کردن چرخ دندهای موتور گرداننده بوده به منظور بر گرداندن شیر گاز به حالت اولیه خود. برای این منظور̨ ابتدا ضامن را به طرف پایین کشیده و سپس سوپاپ شیر برقی را به حالت اولیه بر گردانید و سپس ضامن را رها سازید.

نحوه نصب شیر برقی

از جمله تولیدکننده های شیر برقی می توان به Oventrop آلمان و Controlli ایتالیا اشاره کرد.