پنل لمسی

پنل لمسی

پنل لمسی، ورودی ها، فرامین کاربر و یا وضعیت ساختمان را به سیستم کنترل مرکزی ارسال می نماید، این امر توسط تاچ پانل یا پنل لمسی، کلیدها و نرم افزارهای تحت ویندوز، اندروید و … یا سنسورهای مختلف مانند  سنسور دما و رطوبت، میزان شدت نور محیط، گاز و … به سیستم هوشمند کمک می کنند از وضعیت حال حاظر اطلاعات مورد نیاز را دریافت کنند.

مهمترین تفاوت کلیدها در ساختار سنتی و پنل لمسی مدرن این است که در سیستمهای سنتی یک کلید می توانست یک مصرف کننده مشخص را کنترل کند حال آنکه در سیستم هوشمند  ممکن است لمس یک کلید یک سناریو را فراخوان کنید. البته در خانه هوشمند ایرساتا می توان ساختار مدرن و سنتی را باهم داشت یعنی هم کلیدها و هم پنل لمسی در کنار یکدیگر می توانند کنترل بهتر و ساده تری را فراهم آورند.

با ظهور تبلت و آی پد به طور فراگیر تقریباً تمام مردم دنیا با تکنولوژی پنل لمسی به این شکل آشنا شدند. هر چند قبل از آی پد هم این تکنولوژی وجود داشت. اما بعد از معرفی این محصول حتی مردم عادی هم با این فناوری آشنا شدند.

در واقع یک پنل لمسی متشکل از یک نمایشگر LCD به علاوه لایه هایی مخصوص برای دریافت دستورات ورودی از طریق لمس آن می باشد. پنل لمسی با چند روش مختلف ساخته می شود که معروفترین این روشها، تکنولوژی خازنی و مقاومتی است.

روش ها
  • روش مقاومتی:

در روش مقاومتی از دو لایه مقاومتی نزدیک به هم بهره گرفته می شود. اساس کار این روش بر فشار فیزیکی است. وقتی شما پنل لمسی را لمس می کنید یعنی روی یه نقطه مشخصی (با مختصات دارای x و y) از پنل لمسی فشار وارد کردید.  دو لایه مقاومتی را به هم اتصال داده اید. در این هنگام مقدار جریان عبوری از آن نقطه و در پی آن میدان الکتریکی آن نقطه تغییر می کند و توسط یک کنترلر یا پردازشگر تشخیص داده می شود که کدام نقطه از مختصات صفحه نمایش لمس شده و این تشخیص توسط پردازشگر به زبان قابل درک برای سیستم عامل درمی آید و بالاخره دستور مورد نظر اجرا می شود.

معایب و مزایای روش مقاومتی:

در این روش مهم نیست که پنل لمسی با چه چیزی لمس شود، دست، دستکش، استایلوس یا یه شی نوک تیز. از معایب این روش می توان به این اشاره کرد که به طور همزمان نمی توان پنل لمسی را در دو نقطه و یا بیشتر لمس کرد و به نتیجه رسید. در واقع این نوع پنل لمسی خاصیت مولتی تاچ ندارد. فقط یک نقطه را شناسایی می کند. به عبارتی سینگل تاچ یا تک لمسی هستند.

  • روش خازنی:

در این روش، صفحات مختصات x و y دارای بار اکتریکی هستند که ظرفیت خازنی و میدان الکتریکی ثابتی دارند. وقتی شما با انگشت خود پنل لمسی را لمس می کنید، میدان الکتریکی انگشت شما باعث تغییر در میدان الکتریکی صفحه مختصات می شود و توسط یک حسگر تشخیص داده می گردد و در این هنگام پردازنده به سیستم عامل می فهماند که کدام نقطه لمس و دستور اجرا میشه.

معایب و مزایای روش خازنی:

از مزایای این روش میتوان به چند لمسی بودن آن اشاره نمود. اما عیب بزرگ این فناوری این است که فقط می توان با انگشت و یا یک شئ رسانای گرفته شده با دست با آن کار نمود. گوشی موبایل آیفون و موزیک پلیر آیپاد از این تکنولوژی بهره می برند. قیمت این روش کمی گرانتر از مقاومتی می باشد.

لزوم استفاده
  • نیاز به فضای کمتر

در روش سنتی برای هر سر روشنایی بایستی کلید مجزا در اطراف ساختمان در نظر گرفته می شد در حالی که با ظهور تکنولوژی هوشمندسازی ساختمان و استفاده از پنل لمسی بجای تمامی آن کلیدها از یک پنل لمسی برای کنترل روشنایی کل ساختمان می توان استفاده کرد. همچنین از پنل لمسی برای کنترل سیستم صوتی و تصویری، سیستم سرمایش و گرمایش و … نیز استفاده کرد.

  • جلوگیری از تجمع سیم ها

در سیستم قدیمی سر خط روشنایی پشت کلیدها تجمیع می شدند که این مشکل در سیستم هوشمند برطرف شده و سر خط تمام روشنایی ها به تابلو می رود.

  • جایگزین برای افرادی که برای جابجایی مشکل دارند

با توجه به امکان تعریف و استفاده از ریموت کنترل برای کنترل تمامی اجزاء متصل به سیستم مرکزی خانه هوشمند دیگر کسانی که معلولیت حرکتی دارند نگران کنترل تجهیزات نخواهند بود.

  • سرعت بیشتر

از آنجا که پنل لمسی، به صورت interactive یا تعاملی است عکس العمل سریعی نسبت به لمس صفحه دارد. زمان پاسخ آنها کمتر از ۵ میلی ثانیه است. حتما دیده اید که یک صفحه بلند بالا در آی پد یا گوشی هوشمندتان چطور با یک tap به سمت بالا یا پایین، (Scroll) میشود. همین مسئله در مانیتورهای لمسی نیز صادق است. از طرفی به لحاظ بصری نیز می تواند بسیار گزینه خوبی باشد. به جای فشار دادن یک کلید که معلوم نیست چه عملی انجام می دهد در پنل لمسی یک گزینه دارای آیکن و توضیحات را لمس خواهید کرد.

  • استفاده راحت و بدون نیاز به تجربه

با توجه به فراگیر شدن گوشبی های موبایل لمسی و تبلت ها و نفوذ بسیار بالای آنها در زندگی روزمره استفاده از این تجهیزات برای همه کاملا آشنا و جذاب است. همچنین که به دلیل گرافیکی بودن محیط استفاده از آن نیاز به دانش بالایی ندارد.

اصطلاحات

Display Type: نوع نمایشگر رو تعیین می کند مثل LCD یا LED

Brightness cd/m2: شدت روشنایی صفحه نمایش می باشد که واحدش، کاندلا بر متر مربع هست .(Candela)

Response Time: زمان پاسخگویی یا عکس العمل به لمس صفحه هست که با میلی ثانیه بیان می شود.

Pixel Pitch: فاصله دو نقطه یا پیکسل هم رنگ (مثل فاصله دو پیکسل قرمز نزدیک به هم) از همدیگر در داخل نمایشگر  رو Pixel Pitch یا Dot pitch می گویند که بر حسب میلی متر بیان میشه.

Viewing Angle: زاویه دید نمایشگر در واقع میزان انحرافیست که در جهات افقی و عمودی نسبت به مانیتور می گیرید اما کیفیت تصویر مثل رنگ، کنتراست و وضوح آن تغییری نمی کند. زاویه دید نرمال برای نمایشگرها فعلا ۱۶۰ درجه است.

Screen Size: اندازه صفحه است که بر حسب اینچ بیان می شود و در واقع قطر نمایشگر را بیان می کند. از سمت چپ بالا تا سمت راست پایین را اندازه صفحه به اینچ می گویند.

Typical Contrast Ratio: نسبت کنتراست یا نسبت روشنایی روشن ترین رنگ (سفید) به روشنایی تاریک ترین رنگ (مشکی). در نمایشگرها هر چه این نسبت بیشتر باشد بهتر است.

Resolution: هر نمایشگر از تعداد زیادی پیکسل (سلول تصویر) تشکیل شده است. به قدرت تفکیک کردن این پیکسل ها توسط نمایشگر، رزولوشن می گویند. هرچه این مقدار بیشتر باشد بهتر است و شما می توانید تصاویر را با وضوح بالاتر و شفافیت و دقت بیشتر ببینید.

Aspect Ratio: نسبت عرض یک تصویر یا صفحه نمایش به ارتفاع اون رو Aspect Ratio می گویند و با دو عدد در مقابل هم که با نقطه از هم تفکیک شدند مشخص می شود. مانند ۱۶:۹

Refresh Rate: تعداد ریفرش یا بازخوانی پیکسل ها در هر ثانیه را با Refresh Rate مشخص می کنند. مثلا اگر یک مانیتور ریفرش ریت ۶۰ داشته باشد به این معنیست که در هر ثانیه ۶۰ بار تمام پیکسل ها را بازخوانی می کند. اگر این عدد بالا باشه شما تصویر ثابت تری دارید و لرزشی در کار نخواهد بود.