پنل لمسی

پنل لمسی

پنل لمسی، ورودی ها، فرامین کاربر و یا وضعیت ساختمان را به سیستم کنترل مرکزی ارسال می نماید، این امر توسط تاچ پانل یا پنل لمسی، کلیدها و نرم افزارهای تحت ویندوز، اندروید و … یا سنسورهای مختلف مانند  سنسور دما و رطوبت، میزان شدت نور محیط، گاز و … به سیستم هوشمند کمک می کنند از وضعیت حال حاظر اطلاعات مورد نیاز را دریافت کنند.

مهمترین تفاوت کلیدها در ساختار سنتی و پنل لمسی مدرن این است که در سیستمهای سنتی یک کلید می توانست یک مصرف کننده مشخص را کنترل کند حال آنکه در سیستم هوشمند  ممکن است لمس یک کلید یک سناریو را فراخوان کنید. البته در خانه هوشمند ایرساتا می توان ساختار مدرن و سنتی را باهم داشت یعنی هم کلیدها و هم پنل لمسی در کنار یکدیگر می توانند کنترل بهتر و ساده تری را فراهم آورند.

با ظهور تبلت و آی پد به طور فراگیر تقریباً تمام مردم دنیا با تکنولوژی پنل لمسی به این شکل آشنا شدند. هر چند قبل از آی پد هم این تکنولوژی وجود داشت. اما بعد از معرفی این محصول حتی مردم عادی هم با این فناوری آشنا شدند.

در واقع یک پنل لمسی متشکل از یک نمایشگر LCD به علاوه لایه هایی مخصوص برای دریافت دستورات ورودی از طریق لمس آن می باشد. پنل لمسی با چند روش مختلف ساخته می شود که معروفترین این روشها، تکنولوژی خازنی و مقاومتی است.

  • روش مقاومتی:

در روش مقاومتی از دو لایه مقاومتی نزدیک به هم بهره گرفته می شود. اساس کار این روش بر فشار فیزیکی است. وقتی شما پنل لمسی را لمس می کنید یعنی روی یه نقطه مشخصی (با مختصات دارای x و y) از پنل لمسی فشار وارد کردید.  دو لایه مقاومتی را به هم اتصال داده اید. در این هنگام مقدار جریان عبوری از آن نقطه و در پی آن میدان الکتریکی آن نقطه تغییر می کند و توسط یک کنترلر یا پردازشگر تشخیص داده می شود که کدام نقطه از مختصات صفحه نمایش لمس شده و این تشخیص توسط پردازشگر به زبان قابل درک برای سیستم عامل درمی آید و بالاخره دستور مورد نظر اجرا می شود.

معایب و مزایای روش مقاومتی:

در این روش مهم نیست که پنل لمسی با چه چیزی لمس شود، دست، دستکش، استایلوس یا یه شی نوک تیز. از معایب این روش می توان به این اشاره کرد که به طور همزمان نمی توان پنل لمسی را در دو نقطه و یا بیشتر لمس کرد و به نتیجه رسید. در واقع این نوع پنل لمسی خاصیت مولتی تاچ ندارد. فقط یک نقطه را شناسایی می کند. به عبارتی سینگل تاچ یا تک لمسی هستند.

  • روش خازنی:

در این روش، صفحات مختصات x و y دارای بار اکتریکی هستند که ظرفیت خازنی و میدان الکتریکی ثابتی دارند. وقتی شما با انگشت خود پنل لمسی را لمس می کنید، میدان الکتریکی انگشت شما باعث تغییر در میدان الکتریکی صفحه مختصات می شود و توسط یک حسگر تشخیص داده می گردد و در این هنگام پردازنده به سیستم عامل می فهماند که کدام نقطه لمس و دستور اجرا میشه.

معایب و مزایای روش خازنی:

از مزایای این روش میتوان به چند لمسی بودن آن اشاره نمود. اما عیب بزرگ این فناوری این است که فقط می توان با انگشت و یا یک شئ رسانای گرفته شده با دست با آن کار نمود. گوشی موبایل آیفون و موزیک پلیر آیپاد از این تکنولوژی بهره می برند. قیمت این روش کمی گرانتر از مقاومتی می باشد.