کلیدهای لمسی (Touch Switch)

کلیدهای لمسی نسل جدیدی از کلیدهای الکترونیکی هستند که به واسطه تماس فیزیکی فعال می شوند و معمولا این تماس فیزیکی از طرف انسان است. این کلیدها برای کاربردهای متعدد از ترمینال های کامپیوتری گرفته تا گوشی های تلفن همراه هوشمند و تا آسانسورها و واسطه های بین ماشین و انسان (HMIs) مورد استفاده قرار می گیرند. کلیدهای لمسی یکی از بنیادی ترین فرم های سنسورهای لمسی هستند که منجر به شناخته شدن این سنسورها شده است.

اما گونه های مختلفی از کلیدهای لمسی وجود دارد که هر کدام کاربرد متفاوتی دارند. برای اینکه تفاوت میان انواع این کلیدها را بدانید و با نحوه کار آنها آشنا شوید ادامه این مطلب را بخوانید.

کلید لمسی خازنی

کلید لمسی خازنی

کلیدهای لمسی خازنی نوع خاصی از کلیدهای لمسی هستند که تنها به یک الکترود نیاز دارند تا عمل کنند. معمولا این الکترود پشت یک متریال غیرهادی مانند چوب، شیشه و حتی پلاستیک جایگذاری می شود. کلیدهای لمسی خازنی با استفاده از شارژ الکتریکی تولید شده به واسطه لمس کلید توسط انسان، کار می کنند. کلید شارژ و دشارژ می شود تا تغییرات ظرفیت خازن را شناسایی کند. بنابراین زمانیکه فرد کلید را لمس می کند، ظرفیت خازن افزایش می یابد و بنابراین کلید، ورودی دریافت شده از اپراتور انسانی را شناسایی می کند. کلیدهای لمسی خازنی بعلاوه می توانند به عنوان سنسورهای مجاورتی کوتاه برد استفاده شوند.

کلید لمسی مقاومتی

نوع دوم کلیدهای لمسی، کلیدهای لمسی مقاومتی هستند. برخلاف کلیدهای لمسی خازنی ، این کلیدها ورودی را به واسطه شارژ الکتریکی دریافت نمی کنند. بلکه مکانیزم فعالیت این کلیدها متاثر از دو الکترود جایگذاری شده در آنهاست که با یکدیگر در تماسند. این دو الکترود میزان مقاومت بین دو قطعه فلز را کاهش می دهند و بنابراین به کلید لمسی مقاومتی اجازه داده می شود که عمل کند. کلیدهای لمسی مقاومتی، کمتر از کلیدهای لمسی خازنی متداولند اگرچه که کماکان از آنها برای بسیاری از مصارف صنعتی و تجاری استفاده می شود.

کلید لمسی مقاومتی
کلید لمسی پیزو الکتریک

کلید لمسی پیزوالکتریک

نوع سوم کلیدهای لمسی، کلید لمسی پیزوالکتریک است. این کلیدها برمبنای رفتار سرامیک های پیزوالکتریک طراحی شده که معمولا پشت یک سطح صاف ساخته می شوند. کلیدهای لمسی پیزوالکتریک از واسطه ها به صورت مجازی با هر نوع متریالی پشتیبانی می کنند. آنها می توانند حتی به عنوان یک محرک عمل کنند، قابلیتی که برای کلیدهای لمسی خازنی و کلیدهای لمسی مقاومتی امکان پذیر نیست.

   

بنابراین کدامیک از انواع این کلیدها مناسب ترین است؟ همه انواع این کلیدها دارای مزایا و معایبی هستند. درحالیکه کلید لمسی خازنی برای یک کاربری بهتر می تواند عمل کند شاید یک کلید لمسی مقاومتی برای کاربری دیگر مناسب تر باشد. نکته حائز اهمیت این است که باید بدانید که چه زمانی و چگونه از هر یک از این کلیدها استفاده کنید و با استفاده از این اطلاعات مناسب ترین کلید را برای پروژه خود انتخاب کنید.

در ادامه چند مدل و برند خارجی و ایرانی را برای شما معرفی کرده ایم:

امروزه درجهان برندهای متعددی در زمینه تولید کلید لمسی فعالیت می کنند که از جمله محبوبترین آنها می توان به محصولات برندهای Basalt ساخت کشور بلژیک، Legrand ساخت کشور فرانسه، Anigmo ساخت کشور اسلوونی و Retrotouch ساخت کشور انگلستان اشاره کرد. اکنون برندهایی همچون  Retrotouch   و NESTECH  توسط شرکت های داخلی همچون شرکت پیام پارس در ایران نیز عرضه می شوند. در کشور ما بعلاوه چندین شرکت ایرانی در حال حاضر در زمینه تولید کلید لمسی فعالیت می کنند و از جمله این شرکت ها می توان به شرکت های تیک و گروه تولیدی خانه هوشمند پارمیس اشاره کرد. در ادامه برخی محصولات این شرکت ها را مشاهده خواهید کرد.

کلید لمسی شرکت Basalt ساخت بلژیک:

کلید لمسی شرکت Retrotouch ساخت انگلستان:

کلید لمسی شرکت Anigmo  ساخت کشور اسلوونی:

کلید Legrand تولید کشور فرانسه:

کلید لمسی گروه تولیدی تیک (Tick) ساخت کشور ایران:

کلیدهای لمسی

کلید لمسی گروه تولیدی خانه هوشمند پارمیس ساخت کشور ایران:

کلیدهای لمسی

کلید لمسی NESTECH  عرضه شده توسط شرکت پیام پارس:

کلیدهای لمسی