سیستم سرمایش گرمایش هوشمند

کنترل سیستم سرمایش گرمایش هوشمند

با تجهیز ساختمان به سیستم سرمایش گرمایش هوشمند که از مهمترین ویژگی های یک خانه هوشمند است، قابلیت دمای واقعی فضاهای ساختمان بر روی مانیتور قابل رویت خواهد بود. بنابراین کاربر می تواند روی مانیتور، دمای مد نظر خود را وارد نموده و در نتیجه سیستم، دمای واقعی آن قسمت را به دمای دلخواه و مورد نظر کاربر خواهد رساند. سیستم مدیریت هوشمند ساختمان با کنترل دمای مناطق مختلف ساختمان علاوه بر آسایش و راحتی بیشتر، سهم بسزایی را در صرفه جویی انرژی ، ایفا خواهد کرد.

با توجه به کنترل دستی میزان درجه حرارت آب گرم ارسالی به ساختمان در سیستم های حرارت مرکزی موجود به وسیله تنظیم درجه حرارت ترموستات دیگ ها و پمپ های سیرکولاسیون، دمای آب گرمایش ارسالی به ساختمان بدون لحاظ شدن تغییرات دمای محیط، در محدوده  ترموستاتیک باقی مانده و در نتیجه در بسیاری از ساعات دوره سرد سال، دمای داخل ساختمان از محدوده آسایش تجاوز می کند که در مواقع بسیاری، پنجره های ساختمان جهت تثبیت دمای داخل، توسط ساکنین باز می گردند، که این امر موجب مصرف بیهوده سوخت و انرژی در ساختمان می گردد.

با تجهیز موتورخانه ساختمان به کنترلرهای هوشمند، علاوه بر اینکه آب گرم ارسالی به ساختمان هماهنگ با تغییرات دمای هوای محیط، با دمای مقتضی و در زمان های مناسب به ساختمان ارسال  می گردد، همچنین با تنظیم جداول زمانی نرم افزاری، در سیستم های کنترل هوشمند، می توان برای مسایل گرمایشی ساختمان، کنترل زمانی بهینه اعمال نمود که یکی از کاربردهای مهم آن اعمال گرمایش در ساختمان های با کارکرد زمانی منقطع بر مبنای جدول زمانی تنظیمی باشد. دامنه کنترل و مدیریت سیستم BMS تنها محدود به کنترل موتورخانه ها نیست و در واقع کلیه زیرساختها و امکانات مربوط به سیستمهای حرارت و برودت ساختمان از جمله سیستم گرمایش از کف، سیستم گرمایش پکیج، اسپیلت های سرمایشی و گرمایشی و حتی کولرهای آبی را در بر می گیرد.

با كمك سیستم سرمایش گرمایش هوشمند و سناریوهای هوشمند ارایه شده، شما مي توانيد مدتی قبل از ورود به ساختمان، سيستم تهویه را فعال نماييد تا در هنگام ورود مجدد، دماي محيط مطابق با خواست و سليقه شما باشد. اين امر نه تنها از هزينه های نگهداري سیستم سرمایش گرمایش هوشمند شما كاسته بلکه به طول عمر آنها نیز كمك مي نمايد و شما را در مصرف بهينه انرژي و كاهش هزينه هاي ناشي از آن نيز ياري خواهد نمود. بدیهی است که سیستم BMS با توجه به تجهیزات و امکانات موجود در ساختمان وارد عمل شده و برنامه های نرم افزاری متعددی را ارائه می دهد که علاوه بر صرفه جویی در مصرف، باعث کاهش استهلاک و فرسودگی این تجهیزات نیز خواهد شد.

جهت کنترل و اعمال مدیریت بر سیستم های گرمایش از کف و کولر های اسپیلت، توجه به نکاتی چند ضروری به نظر می رسد:

  • قبل از تجهیز ساختمان به سیستم گرمایش از کف، می بایست با مسئول شرکت اجرا کننده این سیستم گرمایشی پیرامون تجهیزات و نوع سیستم اجرائی مذاکره گردد.
  • جهت کنترل مسیرهای آب گرم چرخشی از شیرهای برقی آب استفاده می گردد که می بایست به تعداد مناطق تقسیم شده جهت پوشش ساختمان، محاسبه گردد.
  • جهت کنترل این سیستم نیاز به نصب سنسورهای دما در مناطق مختلف ساختمان بوده و کاربر می تواند دمای مد نظر خود را با توجه به کاربری آن منطقه خاص، تعیین نماید. به عنوان مثال اگر کسی در اتاق خود احساس گرمای بیشتری می کند، می تواند درجه دلخواه خود را به سیستم داده و در نتیجه به دمای مورد نظر خود در آن اتاق برسد.

با ما در ارتباط باشید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *