هزینه هوشمندسازی ساختمان

هزینه هوشمندسازی ساختمان

هوشمند سازی ساختمان ، خانه هوشمند ، ساختمان هوشمند این کلمات برای ما کاملا آشنا هستند و شاید در طول سال بار ها در باره آنها از دوستان یا رسانه های مختلف شنیده یا مطلبی خوانده باشیم ولی سوالی که ذهن اکثر مالکان و سازندگان محترم ساختمان را به خود مشغول کرده است این است که در نهایت هزینه هوشمندسازی ساختمان چه مقدار میباشد.

هم اکنون در کلان شهرها و شهرهای بزرگ و کوچک به لطف پیشرفتهای مهم در حوزه صنعت ساختمان سرعت ساخت و ساز به شکل باور نکردنی بالا رفته است به طوری که در اندک زمان زمین های خالی به سرعت پی ریزی شده و از دل آنها بنای زیبا متولد میشود ،ولی در این میان نیز هستند کسانی که دل در گرو خانه های ویلایی و قدیمی داشته و زندگی در این مکان ها را به زندگی در برج ها و آپارتمان های بلند ترجیح میدهند. این گروه از مردم بواسطه دلبستگی به خانه های قدیمی توجه خود را به تکنولوژی و تجهیزات مدرن از دست نداده و همواره به دنبال تلفیق این دو با یکدیگر از طریق بازسازی می باشند تا در کنار لذت زندگی در منزلی زیبا و قدیمی آرامش حاصل از نوآوری های روز را نیز داشته باشند.

حال سوالی که برای اکثر این عزیزان بوجود می آید این است که هزینه هوشمندسازی ساختمان چه مقدار است یا در صورت بازسازی ساختمان قدیمی آیا هزینه های پیاده سازی سیستم هوشمند ساختمان قابل قبول میباشد یا بهتر است از هوشمند کردن آن صرف نظر کرد؟ به طور کلی می توان هزینه هوشمندسازی ساختمان را به سه بخش کلی تقسیم کرد ساختمانهای در حال ساخت، خانه های نوساز و بناهای قدیمی که در ادامه به بررسی چگونگی هوشمندسازی هر کدام خواهیم پرداخت.

بهترین حالت برای اجرا و پیاده سازی سیستم هوشمند، ساختمان های در حال ساخت می باشد که نقشه برق ساختمان با همکاری عوامل فنی و تاسیسات ساختمان تهیه شده و پلان جانمایی تجهیزات هوشمند با همکاری مهندسین معمار رسم میگردد.در ساختمان در حال ساخت به علت باز بودن دست معماران و دکوراتورها می توان بهترین جانمایی را برای واسط های کاربری یا صفحه کلیدهای لمسی و دیجیتالی، سنسورهای حرکتی و سیستم صوتی انجام داد. بهتر است جهت جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه موارد فوق پس از اجرای تاسیسات ساختمان و قبل از نازک کاری صورت پذیرد تغییرات و شخصی سازی با توجه به سلیقه های متفاوت در این حالت براحتی امکان پذیر است و نتیجه کار بسیار مطلوب و دقیق خواهد بود. به طور مثال به علت بزرگ بودن تابلو برق هوشمند نسبت به تابلوهای مرسوم با یک طراحی زیبا و دکوراتیو میتوان یک تابلو برق شکیل از جنس چوب تهیه کرده و در کنار کتابخانه یا ویترین و … در جای مناسبی از منزل قرار داد.

با برنامه ریزی دقیق و همکاری مناسب با سایر مندسین ساختمان و به علت عدم نیاز به تخریب هزینه هوشمندسازی ساختمان در حال ساخت بسیار مقرون به صرفه و مناسب است و پیشنهاد اکثر مشاورین و مجریان هوشمندسازی پیاده سازی سیستم هوشمد در هنگام ساخت می باشد.

فاکتور های مهم در هزینه هوشمند سازی

برای محاسبه هزینه هوشمندسازی ساختمان یا به اختصار قیمت خانه هوشمند می بایست چند فاکتور اساسی را در نظر گرفت اولین مورد نیاز و سلیقه مالک یا سازنده است زیرا به علت گستردگی محصولات هوشمندسازی ساختمان کارفرما با توجه به نیاز خود می تواند از برخی تجهیزات چشم پوشی کرده و هزینه های پروژه را کاهش دهد یا با خرید تجهیزات هوشمند لوکس ارزش افزوده پروژه خود را چندین برابر کند به طور مثال استفاده از تجهیزات هوشمند کنترل لوازم منزل از راه دور به همراه سیستم موسیقی در کنار سیستم های هوشمند پایه شامل کنترل هوشمند روشنایی و دما به تنهایی می تواند تغییر قابل توجهی روی قیمت نهایی بگذارد. مورد بعدی در تعیین قیمت هوشمندسازی متراژ واحد مسکونی است مسلما یک واحد مسکونی کوچک (تا 75 متر) نیاز کمتری به کلیدهای هوشمند سیم کشی هوشمند سازمان یافته و سایر متعلقات یک سیستم هوشمند نسبت به یک واحد متوسط (75 تا 150 متر) دارد. لذا اولین قدم در تعیین دقیق هزینه هوشمندسازی ساختمان تهیه پلان هوشمندسازی با توجه به نیاز و سلیقه کارفرما است.

1-بازسازی و هوشمندسازی خانه های قدیمی:

بناهای قدیمی به علت استفاده از سیم کشی قدیمی و غیر استاندارد نیاز به طراحی سیستم برق دارند که می توان در هنگام بازسازی منزل و عملیات عمرانی سیم کشی این نوع از ساختمانها را دوباره احیا کرد. در نتیجه برق کاری در این نوع از ساختمانها سخت و نیاز به تخریب می باشد و این روند باعث افزایش هزینه هوشمندسازی ساختمان می گردد.

2-هوشمند سازی ساختمانهای تکمیل شده:

متاسفانه شاهد ساخت ساختمانهای بسیار زیبا و با مصالح خوب در نقاط مختلف شهر هستیم که سازندگان به علت پیش بینی نکردن سیستم هوشمند در آنها با مشکل فروش واحدهای مسکونی خود مواجه هستند. امروزه تجهیزات هوشمند و مدرن ساختمان دیگر یک کالای لوکس و تجملی نیست بلکه این سیستم ها در خدمت مردم و برای آسایش و آرامش و امنیت آنها طراحی شده است. یک مثال آشنا برای همه آیفون تصویری است که تا چندی پیش یک کالای تجملی و اضافه در خانه محصوب می شد ولی اکنون تصور یک خانه نوساز بدون آن غیر ممکن است.

هوشمندسازی ساختمان های پایان یافته بسیار مشکل می باشد بخصوص اگر ساکنین هم در آن حضور داشته باشند با این حال اگر در سیم کشی ساختمان از استانداردهای جدید استفاده شده باشد یعنی سرخط ها به صورت مستقل در تابلو برق جمع آوری شده باشند می توان با کمی تخریب تا حدودی نیاز کارفرما را تامین کرد. ولی اگر سیم کشی ساختمان به صورت سنتی کار شده باشد یعنی سیم فاز در فضای خانه چرخیده و به چندین کلید و پریز متصل شده باشد تنها می توان با استفاده از پنل ادیشن ها و رله های پشت صفحات لمسی و دیجیتال که در مطلبی جدید به آنها خواهیم پرداخت به صورت جزئی سیستم هوشمند را در خانه پیاده سازی کرد که پیشنهاد نمی شود.

موارد ذکر شده به عنوان قدم های اولیه و بخش کوچکی از کار و به جهت آشنایی بیان گردید بهتر است قبل از اقدام برای هوشمندسازی از محل بازدید شود تا بهترین پیشنهاد با مناسب ترین قیمت ارائه گردد.

هم اکنون با ما تماس بگیرید و از مشاوره رایگان کارشناسان ما بهره مند شوید.