مشخصات فنی دوربین مداربسته

مشخصات فنی دوربین مداربسته

دوربین مداربسته یک ابزار امنیتی می باشد که جهت اهداف مهمی از قبیل کنترل و نظارت، افزایش امینیت و ایمنی و حراست، امور تحقیقاتی و آموزشی کاربرد دارد. یک سیستم کامل دوربین های مدار بسته به لحاظ تجهیزاتی که در آن استفاده می شود شامل دو نوع متعلقات active و passive می باشد که تجهیزات پسیو دوربین مدار بسته را می توان بستر انتقال مانند داکت و کابل کواکسیال و فیبر نوری … نام برد و تجهیزات اکتیو دوربین مدار بسته را نیز خود دوربین، دستگاه رکوردر، هارد دیسک و سایر تجهیزات الکترونیکی فعال نام برد.

دوربین مدار بسته جهت نصب در محیط بیرونی و محیط داخلی طراحی می شوند و دوربین های مخصوص محیط های داخلی دارای طراحی بدنه متفاوت از دوربین های خارجی هستند. زیرا د فضای بیرونی وجود گرد و غبار و رطوبت و … عواملی هستند که می توانند به دوربین آسیب برسانند و دوربین های Outdoor جوری طراحی شده اند که بتوانند در مقابل این آسیب ها ایمن باشند.

همچنین از حیث تکنولوژی های به کار رفته در ساخت دوربین های امروزی مشخصات فنی دوربین مداربسته را در دسته های گوناگونی می توان طبقه بندی کرد که در این پایگاه به تعداد زیادی از آنان پرداخته شده است.

خواندن دقیق و درک اصطلاحات و اطلاعات موجود در کاتالوگ یک دوربین مداربسته (مشخصات فنی دوربین مداربسته) یکی از قسمت های مهم انتخاب دوربین مداربسته مناسب برای کاربری شماست. در این مطلب بیشتر با کاتالوگ های دوربین مداربسته و اصطلاحات موجود در آن آشنا خواهید شد.

نمونه کاتالوگ دوربین مداربسته آنالوگ: در نمونه کاتالوگ اول یکی از دوربین های آنالوگ هایک ویژن را با مدل 2CE16CDS-2P-IT3 بررسی می کنیم. اطلاعات موجود در کاتالوگ (مشخصات فنی دوربین مداربسته) را در پایین می بینیم:

Image Sensor

این خصوصیت به چیپ تصویر دوربین مداربسته اشاره می کند. در این مثال چیپ تصویر یک چیپ با اندازه یک سوم اینچی و از سری PICADIS است.

Signal System

همانطور که قبلا در مقاله دوربین مداربسته آنالوگ اشاره شد، دوربین های آنالوگ سیگنال را مطابق یکی از استانداردهای آنالوگ ارسال می کنند. 2 استاندارد بسیار رایج در این زمینه استاندارد PAL و NTSC هستند. این دوربین هردوی این استانداردها را پشتیبانی می کند. توجه داشته باشید که معمولا تمامی دوربین های آنالوگ از این دو استاندارد پشتیبانی می کنند و داشتن این اطلاعات ضرورت برای شما ندارد. (مشخصات فنی دوربین مداربسته)

Effective Pixels

این مشخصه تعداد پیکسل های موجود و موثر بر روی چیپ تصویر شما را نشان می دهد. البته در دوربین های آنالوگ با توجه به ارسال اطلاعات از طریق استانداردهای آنالوگ رزولوشن دوربین شما از این مقدار کمتر خواهد بود.

Min. Illumination

این مشخصه یکی از مشخصه های بسیار مهم دوربین است که نشان می دهد حداقل میزان نور برای تشکیل تصویر در دوربین چقدر است. لوکس واحد اندازگیری میزان نور محیط است که برای این دوربین حداقل میزان آن 0.1 لوکس خواهد بود. پس از میزان لوکس از کد f1.2 استفاده شده که نشان دهنده میزان باز بودن دیافراگم دوربین در زمان آزمایش بوده است. این مشخصه همچنین بیشتر میزان باز شدن دیافراگم را نیز نمایش می دهد. در برخی دوربین ها نتایج ازمایش با دو عدد دیافراگم متفاوت نوشته می شود. در صورتی که دوربین f پایینی داشته باشد اما به نور زیادی نیز نیاز نداشته باشد تکنولوژی و حساسیت چیپ تصویر آن بیشتر است. عبارت 0Lux with IR یعنی دوربین پس از روشن شدن دید در شب مادون قرمز دیگر نیازی به نور نخواهد داشت. (مشخصات فنی دوربین مداربسته)

Shutter speed

این خصوصیت به معنای سرعت شاتر دوربین است. هرچه سرعت شاتر دوربین بیشتر باشد تصاویر در حرکت کمتر تار خواهند بود. زمانی که نور ورودی دوربین کم می شود دوربین به صورت خودکار سرعت شاتر را کاهش می دهد تا به نور کمتری برای تشکیل تصویر نیاز باشد (میزان نور مورد نیاز و سرعت شاتر دوربین با هم رابطه مستقیم دارند) در این دوربین سرعت شاتر در حداقل نور (0.1 لوکس) برابر یک 25ام ثانیه و در بیشترین حالت برابر یک 25000 ثانیه در استاندارد PAL است. (مشخصات فنی دوربین مداربسته)

Lens

این خصوصیت در رابطه با لنز دوربین و فاصله کانونی آن به شما اطلاعات می دهد. دوربین موجود دارای لنزی ثابت با فاصله کانونی 3.6میلیمتر است. البته همانطور که نوشته شده استفاده از لنزهای 2.8 تا 16 میلیمتر نیز به صورت اختیاری قابل انجام است.

Lens Mount

این خصوصیت در رابطه با پایه و شکل لنز صحبت می کند. در صورتی که نیاز به تعویض لنز دوربین داشته باشید حتما باید از لنزی با پایه مشابه استفاده کنید. در این دوربین پایه لنز دارای استاندارد M12 است.

Day & Night

این خصوصیت توانایی های دوربین در شرایط نوری متفاوت روز و شب را بررسی می کند. دوربین موجود دارای فیلتر IR CUT است و به صورت خودکار بین حالت روز و شب سوئیچ می کند. (مشخصات فنی دوربین مداربسته)

Horizontal Resolution

این بخش روزولوشن اصلی دوربین را به تیوی لاین نشان می دهد. دوربین فعلی دارای روزولشن 720تیوی لاین است.

Synchronization

سینکرونیزیشن یا همزمان سازی یکی از خصوصیاتی است که در دوربین های آنالوگ مدرن کمتر در مورد آن صحبت می شود. در گذشته دور، پس از نصب دوربین های آنالوگ باید همه آنها را با هم همزمان می کردند تا امکان دیدن همه تصاویر در یک جا فراهم شود. امروز تقریبا تمامی دوربین های مداربسته آنالوگ این کار به صورت داخلی انجام می شود و کاربر یا نصاب به هیچ عنوان با آن سروکار ندارد.

Video Output

این قسمت خصوصیات اهمی و ولتاژی سیگنال خروجی تصویر را بررسی می کند. تمامی دوربین های انالوگ دارای خروجی 1Vp-p هستند و شما معمولا در این رابطه به مشکل برنخواهید خورد. به همین دلیل شما می توانید هر دوربینی را هر دستگاه ضبط به آسانی وصل کرده و بدون مشکل تصویر را دریافت کنید.

S/N Ratio

نسبت S به N یکی دیگر از خصوصیات مهم دوربین های مداربسته است. این نسبت نشان می دهد که میزان نویز الکترونیکی (نویز دانه های ریز رنگی) در تصویر چقدر است. داشتن نسبت سیگنال به نویز بالا نشان دهنده کم بودن میزان نویز در تصویر است. دوربین هایی با نسبت سیگنال به نویز حداقل 50db تصویری کم نویز به شما می دهند. هرچه نور محیط کمتر باشد دوربین تصاویر را بیشتر تقویت می کند و نویز الکترونیکی هم بالا می رود برای همین این استاندارد حداقل این نسبت را نشان می دهد که به نور حداقل مورد نیاز دوربین اشاره دارد. یعنی در دوربین فعلی برای نور 0.1 لوکس ما نسبت سیگنال به نویزی برابر 62دسیبل داریم که استاندارد است.

Working Temperature/Humidity

این خصوصیت به دمای مجاز کار دوربین و میزان رطوبت اشاره دارد. برای این دوربین دمای مجاز کار بین 40- درجه تا 60 درجه سانتیگراد است. میزان رطوبت مجاز نیز 90% است که البته طبق اشاره در صورت عدم وجود میعان مایعات این میزان مجاز خواهد بود.

Power Supply

این خصوصیت ولتاژ کار دوربین را قید می کند. برای بیشتر دوربین های مداربسته ثابت ولتاژ کار 12ولت DC است.

Power Consumption

این خصوصیت به توان مصرفی دوربین اشاره می کند. برای این دوربین در بالاترین حالت توان مصرفی 5وات خواهد بود.

Ingress Protection

این خصوصیت به معنای حفاظت در برابر نفوذ از طریق استاندارد IP میزان حفاظت دوربین را در مقابل عوامل جوی نشان می دهد.

IR Range

این خصوصیت به برد پخش نور IR در دوربین اشاره می کند. توجه داشته باشید که این خصوصیت معمولا نشان دهنده برد نهایی پرتاب نور دوربین است و برد مفید آن معمولا حدود نصف این مقدار خواهد بود.

Dimensions

این خصوصیت به اندازه بدنه دوربین اشاره می کند.

Weight

این خصوصیت به وزن دوربین اشاره می کند.