رزولوشن تصویر دوربین مداربسته

یرای بزرگنمایی بر روی تصویر کلیک کنید

رزولوشن تصویر دوربین مداربسته

کارشناسان فروش دوربین مداربسته، هر روز با مشتریانی برخورد می کنند که سوالاتی را در رابطه با رزولوشن و وضوح تصویر در دوربین مداربسته مطرح می کنند. از این رو ما در این مطلب قصد داریم دانستنی های کاربردی و مفیدی را در مورد رزولوشن تصویر دوربین مداربسته و محاسبه آن با شما به اشتراک بگذاریم. پیش از بررسی مفهوم رزولوشن تصویر در دوربین های مدار بسته باید ابتدا به تعریف عمومی از رزولوشن بپردازیم.

رزولوشن تصویر دوربین مداربسته چیست؟

استفاده از دوربین های مداربسته، به عنوان سیستم نظارتی ساختمان، در چند دهه گذشته متداول بوده است. تکنولوژی های مدرن مثل HD-CVI، Ultra HD و Elite-IP مشکل کیفیت پایین تصویر را که در دوربین های مداربسته قدیمی وجود داشته را حل کرده است. امروزه دوربین های مداربسته با رزولوشن بالا در دسترس هستند. تعاریف مختلفی برای رزولوشن تصویر بیان شده است، ولی ما می خواهیم تعریف ساده ای از رزولوشن تصویر دوربین مداربسته را ارایه دهیم. رزولوشن روشی برای اندازه گیری اندازه تصویر در دوربین مدار بسته است. تصاویر کوچک تر، رزولوشن کمتری دارند، در مقابل تصاویر بزرگ تر، رزولوشن بیشتر یا کیفیت  HD دارند.

مفهوم رزولوشن به همین سادگی است، هر چه اندازه و کیفیت تصویر ثبت شده بیشتر باشد، رزولوشن آن ببشتر است. رزولوشن تصویر دوربین مداربسته به دو روش اندازه گیری می شود، آنالوگ و دیجیتال. رزولوشن آنالوگ برای دوربین های مداربسته آنالوگ با کیفیت TV Line و رزولوشن دیجیتال برای بیان پیکسل های تصویر دیجیتال استفاده می شود.

رزولوشن تصویر در دوربین مداربسته آنالوگ

وقتی دفترچه مشخصات دوربین مدار بسته را مطالعه می کنیم، دو سری از اعداد را می بینیم که مشخصات سنسور دوربین مداربسته را نشان می دهند. یکی از این اعداد تعداد پیکسل های سنسور را نشان می دهد (مثل 768H*494V). عدد دیگر رزولوشن افقی دوربین یا همان TVL را نشان می دهد.

تعداد پیکسل ها = 768 (افقی) * 494 (عمودی) = 540TVL

اعداد اول تعداد واقعی پیکسل های قابل ذخیره توسط سنسور را نشان می دهد. عدد دوم نسبت اندازه تصویر را بر اساس استاندارد NTSC که برای سیگنال های آنالوگ تعریف شده، بیان می کند. همانطور که می بینید این دو عدد با هم متفاوت هستند ولی محاسبات ریاضی وجود دارد که این دو عدد را به هم مرتبط می کند و ما به علت پیچیدگی از پرداختن به آن اجتناب می کنیم.

سیگنال های دوربین مداربسته آنالوگ، دارای پیکسل های مربعی نیستند و به صورت زیر بیان می شوند: نسبت اندازه تصویر ذخیره شده و نسبت اندازه تصویر نمایش داده شده. در ادامه به توضیح این دو می پردازیم.

فضای مورد نیاز برای ذخیره سازی تصویر آنالوگ

نسبت اندازه تصویر ذخیره شده، سایز دیجیتالی تصویری است که در دستگاه دیجیتال ذخیره می شود. به عنوان مثال بالاترین رزولوشن ذخیره شده از فیلم کامپوزیت ( که توسط دوربین مداربسته آنالوگ گرفته می شود) برابر با 480*720 است. این عدد برابر با رزولوشن استاندارد فیلم های DVD است.

مقادیر متداول برای ذخیره سازی تصاویر آنالوگ، CIF،2CIFو 4CIF هستند.

رزولوشن تصویر آنالوگ

نسبت اندازه تصویر آنالوگ در نمایشگر

نسبت اندازه تصویر در نمایشگر تنها می تواند مقدار 4:3 را داشته باشد که استاندارد NTSC می باشد. استاندارد های جدید برای نمایشگر تلوزیون کیفیت HD دارند و نسبت اندازه تصویر آن ها 16:9 است. در این صورت رزولوشن تصویر دوربین مداربسته بیشتر می شود. تکنولوژی های جدید دوربین مداربسته، باعث افزایش رزولوشن، فضای ذخیره و نمایش تصویر دوربین مداربسته شده اند.

دوربین های مداربسته IP با رزولوشن استاندارد

دوربین های مداربسته IP با رزولوشن استاندارد، شامل رزولوشن full D1 با اندازه 480*720 هستند. این دوربین های مداربسته قابلیت ثبت 30 فریم در ثانیه را دارند. معمولا این دوربین های مداربسته برای رزولوشن و نرخ فریم پایین تنظیم می شوند تا انتقال تصویر از طریق پهنای باند و ذخیره تصویر، به آسانی انجام شود.

دوربین های مداربسته IP با رزولوشن مگاپیکسل

دوربین های مداربسته مگاپیکسل، می توانند تصاویری با رزولوشن بالا را ثبت کنند. تکنولوژی HD رزولوشن های مختلفی را شامل می شود. از جمله آن ها می توان به (720P (720*108 و (1080P (1920*1080 اشاره کرد. نمایشگر HD در سرعت 30 فریم بر ثانیه نیز عمل می کند.

یک دوربین 1.3 مگاپیکسلی، دارای رزولوشن 1024*1280 است. دوربین های مگاپیکسلی 2، 5،3 تا 16 مگاپیکسل را شامل می شوند. این دوربین ها نمی توانند در سرعت 30 فریم بر ثانیه کار کنند و در محدوده 3 تا 7 فریم بر ثانیه کارایی دارند.

یک دوربین مداربسته مگاپیکسلی، می تواند تصاویری با کیفیت بالاتر از HD نیز تولید کند، لازمه این کار اتصال به نمایشگری است که کیفیت های بالاتر از HD را نیز پشتیبانی کند.

جدول محاسبه رزولوشن های مختلف تصویر دوربین مدار بسته

در جدول زیر محاسبه رزولوشن های مختلف نشان داده شده است.

رزولوشن تصویر دیجیتال
رزولوشن تصویر

720P، 1080P، چهار مگاپیکسل و 4K چه تفاوتی با هم دارند؟

تفاوت در رزولوشن آن هاست. 1080P تصویر بزرگتری را نسبت به 720P ایجاد می کند.  اگر شما تصویر حاصل از این دو دوربین را در کنار هم قرار دهید، تفاوت بین آن را متوجه خواهید شد. هر دوی این دوربین ها تصاویر HD و با کیفیت بالا تولید می کنند، ولی با بزرگنمایی تصویر 1080P کیفیت تصویر کمتر افت پیدا می کند. در واقع جزییات تصویر در رزولوشن بالا، بیشتر قابل شناسایی است تا در رزولوشن پایین. این ویژگی برای ثبت جزییاتی مثل پلاک خودرو و تشخیص چهره از فاصله دور، کاربرد زیادی دارد.

برخی از سیستم های مداربسته، امکان استفاده از رزولوشن های مختلف را برای کاربر فراهم می کنند. به عنوان مثال سیستم HD-CVI شامل دوربین های با کیفیت 720P،1080P و 4 مگاپیکسل می باشد. سیستم Ultra HD نیز دوربین های 4 مگا پیکسل و 4K را شامل می شود. این ویژگی باعث انعطاف پذیری سیستم دوربین مداربسته می شود. لازمه این سیستم ها این است که دوربین مداربسته با دستگاه DVR همخوانی داشته باشد.

همانطور که مطالعه کردید، ما در این مقاله مفهوم رزولوشن تصویر و دانستنی های سودمندی را در زمینه رزولوشن تصویر دوربین مداربسته بیان کردیم. شرکت دوربین مدار بسته ایرساتا، شرکتی معتبر در زمینه مشاوره، فروش و راه اندازی دوربین مداربسته است. کارشناسان فروش این شرکت، خدمات مشاوره رایگان را در زمینه دوربین مدار بسته ارایه می دهند. به شما پیشنهاد می کنیم قبل از تصمیم گیری نهایی و سفارش دوربین مداربسته، با کارشناسان فروش شرکت پویابین تماس بگیرید و از راهنمایی آن ها استفاده کنید تا بهترین ها را انتخاب کنید.