کابل کواکسیال

کابل کواکسیال

موارد استفاده از کابل کواکسیال

برای خرید کابل کابل کواکسیال دوربین مداربسته آنالوگ در یک پروژه ممکن است از چند مدل استفاده نماییم. مثلا برای تعدادی از دوربین های مداربسته از سیم RG59، کواکسیل های فویل دار و یا دبل شیلد و برای تعدادی دیگر از RG6  و در نهایت برای دورترین مسیر ها از سیم RG11  استفاده نماییم.

با ذکر چند نمونه این مطلب را بیشتر توضیح میدهیم. ممکن است برای یک فروشگاه کوچک که از ۴ یا ۸ دوربین مداربسته استفاده کرده است، سیم آر جی ۵۹ را پیشنهاد دهیم . علت این است که فاصله بین هر دوربین تا دی وی آر حداکثر به ۵۰ متر نمی رسد. از طرفی فاصله سیم های تصویر با برق حدود ۲۰سانتیمتر است. بنابر این نویزی روی سیم ها و تصاویر نداریم و سعی می کنیم از سیمی استفاده کنیم که مناسب ترین قیمت را داشته باشد و بی جهت سیم گران قیمت و یا ضخیم استفاده نکنیم.

ممکن است برای یک ساختمان ۴ طبقه حدود ۱۶ دوربین مداربسته بخواهیم نصب نماییم. در این پروژه باید سیم های بین طبقات را از اتاق آسانسور عبور دهیم و سیم های تصویر از کنار برق سه فاز آسانسور با فاصله کمی عبور خواهد کرد. در این پروزه باید از کابل کواکسیال دبل شیلد استفاده کنیم تا برق آسانسور نویز روی سیستم نداشته باشد. کابل کواکسیال دبل شیلد اگر استاندارد و با کیفیت باشد، تا ۵۰۰ متر را بدون افت کیفیت پشتیبانی می کند .

در پروژه های صنعتی و محیط هایی که سیم ها از مسیر های طولانی و پر خطر عبور می کند، سیم هایRG11  و RG6  دارای فویل و شیلد دوبله بیشتر استفاده می شوند. استاندارد و با کیفیت بودن کابل کواکسیال بسیار مهم است. قبل از خرید سیم روکش حدود ۱۰ سانتیمتر آنرا برش بزنید و تعداد رشته های شیلد آنرا بشمارید و به سیم های دیگر مقایسه نمایید. سپس ضخامت مغزی و جنس آنرا با سیم های دیگر بسنجید. سیم هایی که تمام مس است به مراتب بهتر از سیم هایی است که فقط روکش رشته ها از مس است .برای آزمایش این مساله سطح شیلد یا مغز سیم را با تیغ کاتر خراش دهید و از رنگ آن متوجه خواهید شد که تا مغز سیم از مس است یا خیر .

اتصالات BNC

پس از اینکه داکت کشی و لوله گذاری را انجام دادیم و همچنین سیم ها را متناسب با مسافت، شرایط جوی و محیطی انتخاب کردیم و سیم کشی اجرا شد، نوبت به نصب اتصالات است. کار اتصالات بی ان سی، مرتبط ساختن کابل کواکسیال به دوربین های آنالوگ و دی وی آر DVR  و ارتباط سیم های شبکه Cat6  به دوربین های دیجیتال IP Camera  و ذخیره ساز تصویر ان وی آر NVR  است .

هر BNC  یا جک RG45  قیمت ناچیزی در برابر سیم مصرفی و دوربین مداربسته دارد، اما بی کیفیت بودن آن می تواند سبب قطع و وصل شدن تصویر شود و مشکلاتی را مانند نویز، سیاه و سفید شدن تصویر و قطعی کامل تصویر Video Lost ، ایجاد پرش یا خط های افقی و عمودی شود .

بنا براین توصیه می کنیم همیشه از بهترین اتصالات در پروژه ها استفاده نمایبد. سعی نمایید از بی ان سی های سوزنی و یا لحیمی و فنری استفاده نکنید. بهترین نوع بی ان سی؛BNC  وی کپ است. این نوع از بی ان سی ها با ابزار مخصوص به سیم متصل می شود و اگر به هر نحوی بخواهید سیم را کوتاه کنید، میتوانید اتصال را باز کنید و مجدد استفاده نمایید. این عمل تا ۸۰ بار قابل انجام است.
سیستم دوربین مداربسته را به نحوی طراحی نمایید که از سه راهی بی ان سی و هر گونه رابط بی ان سی به حداقل ممکن استفاده نمایید.
بسیاری از این سه راهی ها و مبدل ها از کیفیت پایینی برخوردارند و پس از مدتی در محیط های صنعتی و یا مرطوب، دچار خوردگی و زنگ زدگی می شوند و باعث نویز و مشکلات مشابه می شوند.

کانکتور BNC