انتخاب لنز

انتخاب لنز دوربین مداربسته

انتخاب لنز دوربین مداربسته:در این مقاله می خواهیم شما را با انتخاب لنز مناسب برای  دوربین مدار بسته آشنا کنیم.
انواع لنزهای دوربین مدار بسته:
۱-لنزهای ثابت fix
۲-لنزهای فاصله کانونی متغییرvarifocal
۳-لنزهای موتور دارmotorized

لنزهای ثابت همانطور که از اسمشان پیداست دارای فاصله کانونی ثابت بوده و بر اساس نیلز به زاویه و عمق دید انتخاب و نصب میشوند. لنزهای varifocal  لنزهایی هستند که عمق دید و زاویه دید را می توان در آنها بصورت دستی تنظیم کرد. لنزهای موتور دار نیز فاصله کانونی متغییر دارند که تغییر این فاصله کانونی توسط موتور هوشمند تعبیه شده در داخل لنز صورت می گیرد.

فاصله کانونی که بر اساس mm عنوان می شود، بیان کننده ی عمق دید و زاویه دید در لنز ما می باشد. به این معنی که هر چقدر فاصله کانونی بیشتر باشد عمق تصویر شما بیشتر و هر چقدر فاصله کانونی کمتر باشد زاویه دید شما وسیع تر است.

پارامترهای انتخاب لنز دوربین مداربسته

برای پوشش دادن شی مورد نظر در تصویر تشکیل شده باید چندین مورد را در نظر بگیریم.
– فاصله کانونی لنز که با نماد f  مشخص می شود.
– سایز عمودی و افقی شی که بترتیب با V  و  H  مشخص می شود.
– فاصله از شی تا لنز دوربین که با D مشخص می شود.
– اندازه عمودی و افقی تصویر که بترتیب با v  و h مشخص می شود.
حال به دو فرمول زیر دقت کنید و نمونه ها را در جدول نمایش داده شده بصورت بصری مشاهده کنید.
f= v x D/V
f= h x D/H
با این دو فرمول اندازه فاصله کانونی لنز شما به واحد mm  بدست می آید.

حسگر تصویر CCD  چگونه کار میکند؟

CCD  ها نور محیط را توسط لنز خودشان دریافت کرده و آن را به پالسهای الکتریکی در بازه ی ۰ تا ۱۲ ولت تبدیل میکنند و به DVR انتقال میدهند.DVR  نیز این سیگنالها را طبق مکانیزم و پروتکل خاصی دریافت و تبدیل به تصویر میکند. در صورت رسیدن نور نامناسب به لنز،CCD  هم بدلیل شکست نور تصاویر مناسبی را ارسال نمیکند.

FSTOP: مفهوم کمترین عدد برای fstop  این است که این لنزها در تاریکی می توانند نور بیشتری را عبور دهند.بیشترین مقدار برای FSTOP زمانی نیاز می شود که ما دوربین مداربسته را در محلی نصب می کنیم که نور و یا بازتاب زیادی به لنز می خورد.در این حالت لنز بسته تر شده و تصویر مناسب تری ارائه می دهد.

خاصیت IRIS  لنز

IRIS  که به معنی عنبیه میباشد وظیفه ی تنظیم نوری که از لنز عبور میکند را دارد.
برخی لنزها Auto IRIS  می باشند که به این معنی است که در تمامی شرایط نور محیط تصویر مناسبی را نمایش می دهند. برخی دیگر manual IRIS  می باشند که فقط در شرایط وجود نور مناسب در محیط تصویر شفاف ارائه می دهند و اگر تصویر مناسبی را ارائه نکنند باید بصورت دستی آنها را تنظیم کرد.